Aktualności

Zmień blokowisko w piękny zakątek
2016-02-03
Zmień blokowisko w piękny zakątek
Organizator – Fundacja BOŚ – po raz kolejny przeznaczy 40 tys. zł na przebudowę zaniedbanych polskich osiedli. W poprzedniej edycji udział wzięło ponad 400 osób z 26 polskich miast, a nagrody zdobyło 25 zespołów, które zdaniem komisji konkursowej przedstawiły najlepsze projekty. W tej edycji liczba uczestników powinna być jeszcze większa, gdyż tym razem, w konkursie mogą wziąć udział również mniejsze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (w poprzedniej edycji były to miejscowości powyżej 50 tys.).

Celem projektu jest zaangażowanie sąsiadów, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych do skutecznego współdziałania, w imię idei: razem można więcej. W konkursie mogą wziąć udział co najmniej pięcioosobowe grupy sąsiedzkie. Ich zadaniem jest stworzenie planu zagospodarowania danej przestrzeni. Może to być osiedlowy skwer czy plac. Zespół trzeba zarejestrować do 15. kwietnia, jednak na przesłanie samego projektu jest 15 dni więcej. Termin wysyłania zgłoszeń mija bowiem 30. kwietnia. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel osiedlowej administracji. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to on otrzyma grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu.

Dla osób, które chcą zapoznać się z dodatkowymi informacjami o konkursie, przygotowano specjalną stronę internetową: www.zielonalaweczka.pl. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowy regulamin konkursu, ale też ogromną ilość porad, które sprawią, że przygotowywane przez nas projekty będą wyglądać zdecydowanie lepiej. – Opracowaliśmy szereg wskazówek dotyczących ogrodnictwa, które pomogą osobom, nie mającym na co dzień do czynienia z projektowaniem – podkreśla Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ. Zebrane materiały pomogą uczestnikom w wyborze odpowiednich kwiatów i krzewów oraz podpowiedzą jakich dekoracji lepiej unikać. Fundacja gwarantuje też wsparcie ekspertów z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy przez cały czas trwania akcji będą konsultować między sobą otrzymywane prace i nałożą na nie drobne, eksperckie poprawki.

Aby wziąć udział w konkursie:

Krok 1: Przekonaj swoich sąsiadów, że mają o co walczyć. Poinformuj ich o konkursie i zorganizuj grupę co najmniej 5 osób.

Krok 2: Razem z nimi wybierz miejsce, które będziecie chcieli zrewitalizować. Pamiętaj, że jednym z nowych elementów ma być symboliczna „Zielona Ławeczka”

Krok 3: Sprawdź otoczenie. Wasz projekt nie powinien znajdować się na instalacjach elektrycznych. Korzenie krzewów mogą naruszyć podziemne instalacje.

Krok 4: Wybierz odpowiednią roślinność. Najlepsze będą wytrzymałe drzewa i krzewy, które nie będą wymagać częstej pielęgnacji. Listę najtrwalszych roślin znajdziesz na stronie www.zielonalaweczka.pl

Krok 5: Przygotuj projekt swoich planów i wyślij go do Fundacji BOŚ. Komisja konkursowa oceni twoją pracę i zdecyduje o tym, czy przyznać ci grant. Powodzenia!

Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik „Zieleń Miejska”. W czerwcowym wydaniu zaplanowano szczegółową relację z konkursu, uwzględniającą już zrealizowane projekty.

Więcej informacji:

www.zielonalaweczka.pl

Źródło: komunalny.pl
  • Lorem
  • Lorem2
  • Lorem3
  • Lorem4
  • Lorem5
  • Rohre Direct
  • Rury.com.pl
  • Eltrans